Kryptowaluty: Czym są i czym różnią się od cyfrowych pieniędzy?

Pieniądz cyfrowy to termin zbiorczy dla każdego rodzaju pieniądza, który istnieje w formie cyfrowej. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie transakcje pieniężne można podzielić na jedną z trzech kategorii: gotówka, kredyt i pieniądz cyfrowy. Gotówka to fizyczna waluta, taka jak papierowe banknoty lub monety. Kredyt to zasadniczo odroczona płatność w formie pożyczki. Pieniądze cyfrowe to każda waluta, która istnieje tylko w formie cyfrowej jako liczby na ekranie. Kryptowaluty są podzbiorem pieniądza cyfrowego, ale mają pewne unikalne właściwości, które odróżniają je od innych form pieniądza cyfrowego, takich jak waluty wirtualne wspierane przez złoto lub punkty nagrody, takie jak te oferowane przez sprzedawców detalicznych. W tym artykule przyjrzymy się temu, co odróżnia kryptowaluty od innych rodzajów wirtualnych pieniędzy i dlaczego warto rozważyć dodanie ich do swojego portfela inwestycyjnego.

Jakie są właściwości kryptowaluty?

Kryptowaluty dzielą wiele właściwości z innymi formami wirtualnych pieniędzy. Istnieją jednak również pewne istotne różnice pomiędzy wirtualnymi pieniędzmi a kryptowalutami. Jedną z najważniejszych właściwości kryptowalut jest to, że są one zdecentralizowane. Oznacza to, że nie ma banku centralnego ani rządu kontrolującego podaż waluty. Większość tradycyjnych walut wirtualnych ma jakiś centralny organ zarządzający, który kontroluje ich podaż, ale nie jest tak w przypadku kryptowalut. Kryptowaluty są również w dużej mierze anonimowe. Ponieważ transakcje odbywają się za pośrednictwem platform cyfrowych, które nie są powiązane z Twoją fizyczną tożsamością, istnieje niewielkie lub żadne ryzyko ingerencji rządu w Twoje sprawy finansowe. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z tradycyjnymi systemami kredytowymi, w których każda transakcja jest rejestrowana i może być śledzona.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty działają w zdecentralizowanej sieci peer-to-peer, gdzie każda transakcja jest potwierdzana i zapisywana w publicznej księdze cyfrowej znanej jako "blockchain". Gdy transakcja zostanie zapisana w blockchainie, nie można jej edytować ani usunąć. Jest to w pełni przejrzysty i weryfikowalny system, który stał się de facto standardem dla wirtualnych walut takich jak Bitcoin. Księgi te działają na zasadzie mechanizmu konsensusu, który pozwala użytkownikom uzgodnić stan systemu. W zasadzie każdy komputer w sieci blockchain śledzi każdą transakcję, aby zapewnić, że nikt nie próbuje użyć tych samych pieniędzy dwa razy lub sfałszować transakcji. Sieć komputerów śledzi wszystkie transakcje dokonane w kryptowalucie. Ponieważ transakcje te są weryfikowane przez wiele komputerów, nie ma zbyt wiele miejsca na oszustwa.

Kto stworzył Bitcoina i dlaczego

Twórcą Bitcoina jest osoba lub grupa osób posługująca się imieniem Satoshi Nakamoto. Tożsamość tej osoby pozostaje nieznana i było wiele prób odkrycia jej prawdziwej tożsamości. Niewiele jest dostępnych informacji na temat motywów Nakamoto przy tworzeniu Bitcoina, ale istnieje wiele teorii, w tym, że chciał stworzyć w pełni niezależny i zdecentralizowany system monetarny, lub że miał nadzieję zakłócić tradycyjny system bankowy. Jedną z najciekawszych rzeczy dotyczących Bitcoina jest to, że nie został on stworzony z myślą o ustalonym celu. Wydaje się raczej, że Nakamoto stworzył podstawowe ramy, a następnie pozwolił innym budować na nich, pozwalając rozproszonej sieci decydować, które funkcje powinny zostać dodane, a które odrzucone. Dzięki temu powstała niezwykle elastyczna i skalowalna waluta cyfrowa.